09385894038 naziri.mohsen@gmail.com

شناختن، همان دانستن است

وب سایت شخصی محسن نظیری My handwriting شناختن، همان دانستن است
تصویر شناخت همان دانستن است

My handwriting

شناختن، همان دانستن است

ب محسن نظیریبرای من جالب بود که بدونم این فرمایش شهید مطهری در ضمن چه موضوعی بیان شده؛ دیدم شهید مطهری در ذیل عنوان “دو اشکال وارد بر مکتب عقلیون ” این مطلب را بیان فرمودند که آن را به بقیه دوستان نیز ارائه می کنم:

معمولًا کتب فلسفى ما ایمان اسلامى را فقط به شناخت، تفسیر مى‌‏کنند. این مطلب به هیچ وجه با آنچه که اسلام می‌گوید قابل انطباق نیست. در اسلام، «ایمان» حقیقتى است بیش از شناخت this article.
شناختن همان دانستن است. درست است که شناخت رکن ایمان است، جزء ایمان است و ایمانِ بدون شناخت ایمان نیست، ولى شناختِ تنها هم ایمان نیست. ایمان گرایش است، تسلیم است. در ایمان عنصر گرایش، عنصر تسلیم، عنصر خضوع و عنصر علاقه و محبت هم خوابیده است ولى در شناخت، دیگر مسئله گرایش مطرح نیست. اگر یک نفر ستاره شناس است، معنایش این نیست که به ستاره گرایشى هم دارد؛ بلکه ستاره را می‌‏شناسد.

علماى مسلمین مى‏‌گویند: دلیل آنکه ایمانِ اسلام فقط شناخت نیست- آنچنان که فلاسفه ادعا مى‏‌کنند این است که قرآن بهترین نمونه‏‌هاى کافر را از بهترین شناسنده‏‌ها آورده است؛ عالیترین شناسنده‏‌ها را معرفى کرده که خدا را در حد اعلى‏ مى‌‏شناسد، پیغمبرها را در حد اعلى‏ مى‏‌شناسد، حجت‌هاى خدا را در حد اعلى‏ مى‏‌شناسد و معاد را هم در حد اعلى‏ مى‏‌شناسد، اما کافر است و مسلمان نیست.
او کیست؟ شیطان!

, , , ,

  • مرداد ۲۲, ۱۳۹۵

نوشته شده توسط محسن نظیری

http://mohsennziri.ir

دیدگاه بسته شده است

بامن از طریق تلگرام در اتباط باشید

متصل شدن